Nagrobek podwójny czy pojedynczy?
O tym, czy powinniśmy wybrać nagrobek podwójny, czy pojedynczy, decyduje wiele czynników. Na pewno nie można posiłkować się jedynie własnymi oczekiwaniami i wizją grobowca, jaki chcemy stworzyć. Należy bowiem pamiętać, że kwestie maksymalnych wymiarów pomnika regulowane są przez zarządcę cmentarza. Jeśli jest to nekropolia komunalna, warunki ustala administrator, natomiast w przypadku cmentarzy parafialnych – proboszcz.
Jakie wymiary mają nagrobki pojedyncze? Warszawa jest miastem, w którym zasady te sprecyzowane są przez zarządców poszczególnych nekropolii. Standardowo przyjmuje się, że pomnik w wersji pojedynczej to 190 cm x 90 cm. Nagrobek podwójny z kolei mierzy 200 cm x 160 cm. Jest to znacząca różnica, dlatego też w niektórych miejscach – z uwagi na ograniczoną powierzchnię cmentarzy – wykonywanie pomników większych niż pojedyncze nie jest dopuszczalne.
Nagrobki podwójne Warszawa
Ograniczenia, jakim czasami podlegają nagrobki podwójne w Warszawie, nie eliminują możliwości pochowania w jednym grobie dwóch osób. Jest to wynikiem wspomnianych niewielkich powierzchni cmentarzy, dlatego też trumny układane są jedna nad drugą. Warto więc, zamawiając nagrobek, przewidzieć tę sytuację. Jeśli planowane jest pochowanie w mogile dodatkowej osoby, wówczas należy zasygnalizować ten fakt w zakładzie kamieniarskim.
Dobrze jest sprawdzić regulamin cmentarza, aby mieć pewność, czy możemy zamówić nagrobek podwójny, czy też musimy pozostać przy pojedynczym. Pomocne są także zakłady kamieniarskie, które doskonale orientują się w regulacjach każdej nekropolii i już na etapie wstępnej rozmowy określą, jaki pomnik jest dopuszczalny w konkretnej lokalizacji, proponując optymalne rozwiązanie zarówno w zakresie wielkości, wyglądu, jak i materiału, z jakiego będzie wykonany pomnik.
Nagrobki pojedyncze wzory Warszawa
Czy nagrobki pojedyncze mają inne wzory niż podwójne? Nie, co do zasady, wykonywane są w ten sam sposób. Różni je jedynie wielkość płyty nagrobnej. W przypadku pomników podwójnych na każdej stronie pomnika umieszcza się dane osoby zmarłej, które w przypadku małżeństw łączone są ze sobą krzyżem. To jeden z pomysłów na aranżację płyty nagrobnej, natomiast efekt zależny jest od wymagań klienta.
Nagrobki pojedyncze natomiast posiadają znacznie mniejszą tablicę, dlatego też wspomniany wcześniej fakt pochowania w jednym grobowcu dodatkowej osoby, należy zasygnalizować w zakładzie kamieniarskim, by wykonano inny rodzaj tablicy. Od wielkości nagrobka nie zależy natomiast rodzaj materiału, jaki można wykorzystać do jego budowy. Najpopularniejszym surowcem jest granit, który wyróżnia się wysoką odpornością, ponadczasową estetyką, a także łatwością w utrzymaniu w czystości.
Wybór pomiędzy nagrobkiem pojedynczym a podwójnym uzależniony jest przede wszystkim od regulaminów obowiązujących na cmentarzu. Częstym czynnikiem determinującym zamówienie konkretnego pomnika jest też koszt, z jakim musimy się liczyć. Nagrobki pojedyncze mają ceny w Warszawie niższe niż pomniki przeznaczone dla dwóch osób.