Ile kosztuje pomnik z granitu 2024?

Pomniki stawiane przez kamieniarzy w Warszawie z każdym nowym rokiem cenowo ulegają zmianom ze względu na wahania cen surowców, z jakich są produkowane. Wśród wszystkich wybieranych opcji wciąż największym zainteresowaniem cieszą się pomniki z granitu. Cena ich w przyszłym roku, według szacunków, również ulegnie zmianie.

Ile kosztuje pomnik z granitu w 2024 roku? Wszystko wskazuje na to, że za pomniki z granitu w Warszawie trzeba będzie w 2024 roku zapłacić od 3 do 4 tysięcy złotych za nagrobki przeznaczone pod urny. Trochę więcej trzeba będzie liczyć za pojedyncze pomniki oraz za wykonanie wyższych płyt z napisami oraz za nagrobki kilkuosobowe, nazywane również rodzinnymi.

Od czego zależy cena pracy dobrych kamieniarzy w Warszawie?

Cena pomnika z granitu w Warszawie jest uzależniona od kilku kwestii. Na ostateczny koszt, jaki poniosą zamawiający nagrobek dla zmarłego, składają się poniższe kwestie.

  • Rodzaj surowca, z jakiego zostanie wykonany – przy czym chodzi nie tylko o rodzaj surowca, ale również od jego konkretnego gatunku. Najpopularniejszy obecnie jest granit. Ceni się go za wartość estetyczną, ale również wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki pogodowe, w tym wilgoć oraz mróz i wiatr. Kamieniarze w Warszawie mogą przygotować projekt z dowolnego gatunku granitu, różniącego się nie tylko miejscem występowania, ale także kolorystyką – wszystko to ma wpływ na finalny koszt.
  • Ilość materiału, jaki został wykorzystany do przygotowania nowoczesnego pomnika z granitu – oczywiście im więcej go zostanie zużyte, tym ostateczna cena za wykonany nagrobek będzie wyższa.
  • Stopień skomplikowania projektu – im bardziej będzie złożona jego forma, tym wyższy będzie koszt wykonania.
  • Indywidualny cennik zakładu kamieniarskiego w Warszawie.
  • Cena montażu na miejscu, również ustalana indywidualnie przez wykonawcę.

Pomniki z granitu – cena w 2024 roku

Obecnie szacuje się, że w przyszłym roku najpopularniejsze pomniki z granitu w Warszawie będą dostępne w cenach od około 3 do 4 tysięcy złotych za modele przeznaczone pod urny. Za nagrobki z płytami napisowymi albo nagrobki rodzinne, kilkuosobowe czy pojedyncze nagrobki granitowe ceny mogą być nieco wyższe. Ostatecznie jednak za pomniki z granitu ceny zawsze ustalane są indywidualnie, zgodnie z cennikiem konkretnych kamieniarzy w Warszawie oraz z uwzględnieniem wymienionych wcześniej kwestii.

Klasyczne czy nowoczesne: jakie pomniki z granitu będą zamawiane w 2024 roku?

Obecne trendy funeralne pokazują, że największe zainteresowanie budzą nowoczesne pomniki z granitu, dlatego najpewniej przyszły rok będzie należał głównie do nich. Chociaż zmienia się ich forma i stylistyka, kamieniarze w Warszawie nie zmieniają ich wymiarów. Nagrobki pojedyncze wciąż mają wymiary 120 × 250 cm, natomiast podwójne – oraz kilkuosobowe – 220 × 250 cm. Jeśli chodzi o stylistykę, obecnie często wybierane są gładkie nagrobki z posadowionymi obok pomnikami nagrobnymi. Te zaś mogą przybierać bardzo różnorodne formy, zgodne z indywidualnym gustem czy nawiązaniem do chrześcijańskiej kultury albo funeralnych tradycji.

Pomniki z granitu w Warszawie w 2024 roku zapewne wciąż będą cieszyć się popularnością ze względu na stosunek jakości, estetyki i trwałości do ceny oraz ze względu na niepowtarzalny styl i wyjątkową kolorystykę. W cennikach zakładów kamieniarskich dostępne są zarówno klasyczne, proste nagrobki, jak i opcje bardziej zdobne czy wyposażone dodatkowo w kamienne pomniki lub rzeźby nagrobne.