Jak czyścić nagrobek z granitu?

Nagrobki granitowe są jednymi z najczęściej spotykanych na polskich cmentarzach. Co wpływa na ich popularność? Na pewno oryginalny i estetyczny wygląd, różnorodność w zakresie formy i kształtu nagrobków, a także łatwość w utrzymaniu w czystości. To bardzo ważna cecha, pozwalająca właściwie zadbać o grobowiec, bez konieczności wykonywania skomplikowanych i częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Granit na nagrobki wyróżnia się także ponadprzeciętną trwałością. Jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Wykonywane z niego pomniki wpisują się w różną stylistykę – od klasycznej po minimalistyczną, nowoczesną. Chcąc jednak na długo utrzymać efekt estetyczny nagrobka, warto wiedzieć, jak go czyścić, a jakich metod unikać, aby nie zniszczyć granitu.

Jak czyścić nagrobek z granitu?

Zacznijmy od tak zwanych dobrych praktyk, pokazujących jak czyścić nagrobek z granitu, aby wyglądał estetycznie i był właściwie zabezpieczony. Pierwszą i najprostszą jest wykorzystanie środków, jakie każdy z nas ma w domowej kuchni. Potrzebujemy odrobiny octu, który należy rozcieńczyć w wodzie. Najlepiej, gdy będzie ciepła. Wówczas wystarczy miękka szmatka lub gąbka, aby bardzo szybko wyczyścić nagrobek.

Inną metodą są dostępne powszechnie w sprzedaży środki do mycia grobowców. Warto jednak zwrócić uwagę na ich przeznaczenie – do granitu nie nadają się preparaty uniwersalne. Unikajmy produktów mocno natłuszczających. Detergenty mogą być wzbogacone o składniki przyspieszające likwidację wykwitów biologicznych, co znacznie ułatwia usunięcie nieestetycznego mchu.

Granit na nagrobki – czego unikać?

Granit na nagrobki ma także swoje wymagania w zakresie pielęgnacji. Napisaliśmy o najpopularniejszych, najprostszych i przede wszystkim bezpiecznych metodach jego czyszczenia. Czego zatem unikać? Na pewno ostrych przedmiotów. Do usunięcia pozostałości na przykład po wosku lepiej użyć gąbki z nieco szorstką powierzchnią oraz ciepłej wody. Nie można korzystać natomiast z noży, które podczas drapania mogą uszkodzić powierzchnię kamienia.

Nie poleca się także pastowania nagrobków, szczególnie tłustymi produktami oraz woskiem. Jakiekolwiek impregnacje tego rodzaju środkami negatywnie wpływają na wygląd pomnika, ponieważ ma on tendencję do większej absorpcji kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Dodatkowym problemem mogą się okazać plamy, które z czasem będzie bardzo trudno usunąć. Należy także unikać wszelkich substancji żrących, które nawet przy jednorazowej aplikacji niszczą granit.

Jak widać, granit to kamień, o który można zadbać w bardzo łatwy sposób. Aby upewnić się, jak czyścić pomnik wykonany z tego materiału, warto poradzić się wykonawcy. Nagrobki w Warszawie oferuje Kamieniarstwo Marmurek, zapewniając swoim klientom pełne wsparcie także w zakresie konserwacji pomników. Kontaktując się z firmą, dowiecie się, ile kosztuje nagrobek z granitu, jak długo trzeba czekać na realizację zamówienia oraz uzgodnicie wszelkie szczegóły dotyczące przyszłego wyglądu pomnika.