Zalety nagrobków z granitu

Elegancki wygląd, łatwość utrzymania w czystości oraz ogromna trwałość, to atuty, jakimi wyróżniają się nagrobki z granitu. Można je spotkać na większości polskich nekropolii, zarówno w formie klasycznej, jak i nowoczesnej – cechującej się minimalizmem w zakresie kształtu oraz kolorystyki. Warto bowiem podkreślić, że granit – mimo że jest kamieniem twardym – dość łatwo poddaje się obróbce, dzięki czemu możliwe jest wykonanie nawet niestandardowych pomników.

Osobną kwestią jest finalne wykończenie kamienia, czyli gładkie polerowanie lub satynowanie. Daje to ogromne możliwości w zakresie kształtowania estetyki pomnika, zgodnej z preferencjami klienta. Nagrobki granitowe, pod warunkiem, że są odpowiednio pielęgnowane, zachowują swój pierwotny wygląd przez wiele lat, a kamień – nawet pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych – nie blaknie.

Granit na nagrobki – walory użytkowe

Dlaczego granit na nagrobki jest tak chętnie wybieranym materiałem? Spośród przywołanych wcześniej właściwości szczególnego podkreślenia wymaga trwałość kamienia. Jest on odporny nie tylko na kapryśną pogodę, do jakiej przywykliśmy w naszym kraju, ale także na uszkodzenia mechaniczne oraz na zarysowania.

Kolejną kwestią jest łatwość utrzymania pomnika w czystości, co dla wielu osób jest ogromną zaletą. Do okresowej pielęgnacji granitu wystarczą tradycyjne środki myjące, gąbka oraz ciepła woda. Z gładkiej powierzchni kamienia można tym sposobem usunąć zabrudzenia, a finalnie zabezpieczyć pomnik dostępnymi powszechnie pastami lub preparatami pielęgnacyjnymi.

Nagrobki Warszawa

O ogromnej różnorodności estetycznej, jaką daje granit, można się łatwo przekonać, podziwiając nagrobki na cmentarzach w Warszawie, wykonane w różnym stylu. Są to zarówno pomniki klasyczne – z elementami dekoracyjnymi, jak i proste w swej formie nagrobki nowoczesne, które wyróżnia minimalizm w zakresie kolorystyki oraz zdobienia.

Należy również podkreślić ogromną różnorodność w zakresie struktury kamienia. Jest ona niepowtarzalna, dlatego też pomniki wykonane z granitu zawsze będą cechować się oryginalnością. Kolorystyka płyt z kolei jest stonowana, dzięki czemu doskonale wpisuje się w powagę cmentarza, nadając pomnikom elegancji i dostojności.

Decydując o materiale, z jakiego będzie wykonany nagrobek, warto wziąć pod uwagę granit, którego popularność nie słabnie od wielu już lat. Kamień ten, oprócz walorów estetycznych, wyróżnia się trwałością, odpornością oraz łatwością w utrzymaniu w czystości. Co więcej – daje niemal nieograniczone możliwości w zakresie obróbki, dzięki czemu pomnik może przybrać formę zgodną z indywidualnymi oczekiwaniami klienta.