Na co zwrócić uwagę przy wyborze rzeźby nagrobnej?

Nowoczesna rzeźba nagrobna jest coraz częściej stosowaną formą zdobienia miejsca spoczynku bliskich zmarłych na cmentarzach. Proste w formie nagrobki zyskują przez to znacznie estetyczniejszego wyglądu i wyróżniają się na tle innych. Dla rodzin to sposób na jeszcze lepsze upamiętnienie ukochanej osoby.

Jest kilka ważnych spraw, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze rzeźby nagrobnej. To bardzo indywidualna kwestia, dlatego znaczenie będzie mieć styl, materiał, z jakiego będzie wykonana, wielkość, rodzaj przedstawienia i jego symbolika, kolor dopasowany do barwy nagrobka oraz sam projekt, najlepiej autorski, wykonany przez zakład kamieniarski.

Najważniejsze kwestie przy wyborze rzeźb nagrobkowych w Warszawie

Chociaż w każdym przypadku wybór rzeźby nagrobnej jest indywidualną decyzją zamawiającego, przed złożeniem zamówienia warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

Wielkość

Rozmiar rzeźby nagrobnej powinien być dopasowany do wielkości samego nagrobka. W przeciwnym wypadku zbyt duża i masywna rzeźba przytłoczy i optycznie pomniejszy sam nagrobek, górując nad nim; zbyt mała z kolei może być niewidoczna i wizualnie dawać mniejszy przekaz i moc. Najlepszą opcją jest zaprojektowanie nagrobka razem z figurą nagrobną lub przedstawienie zakładowi kamieniarskiemu wyglądu i faktycznych wymiarów istniejącego nagrobka, do którego ma zostać zaprojektowany ozdobny detal.

Materiał

Obecnie zakłady kamieniarskie tworzą oryginalne figury na pomniki cmentarne z bardzo różnorodnych materiałów, np. z żywicy, stali, drewna czy marmuru. Rzeźba na cmentarz może być też wykonana z tego samego surowca, co nagrobek. Pozwoli to utrzymać jednorodność stylistyczną całego założenia i stworzyć jednolitą kompozycję.

Jeśli ze względu na nietypowy kolor kamienia nagrobka wykonanie go w tej samej barwie jest niemożliwe, dobrze jest wybrać surowiec o podobnym zabarwieniu, ponieważ mocno kontrastowe kolorystycznie zestawienia mogą być dość rażące. Najważniejsze, aby wybrany materiał był odporny na działanie czynników atmosferycznych, głównie na duże zawilgocenia.

Styl

To najbardziej indywidualna kwestia, o której decyduje gust osoby zamawiającej oraz wola zmarłego. Zakłady kamieniarskie mogą przygotować rzeźby nagrobkowe w Warszawie wykonane w dowolnym stylu, kładącym nacisk na aspekty religijne lub artystyczne. Coraz częściej na cmentarzach można zauważyć przedstawienia abstrakcyjne i nowoczesne. Poza nimi rzeźby pomnikowe mogą być tworzone zgodnie z założeniami stylu klasycznego czy figuratywnego.

Symbolika przedstawień

Wybrana figura nagrobna będzie „przemawiać” i dawać jasne przesłanie. Te obecne na cmentarzu można usystematyzować, grupując je na przedstawienia i personifikację śmierci, nadziei na zmartwychwstanie i życie po życiu, nietrwałości doczesnego świata, żałoby czy panoplia, czyli symbole związane bezpośrednio z osobą zmarłą.

Projekt

Najlepszy to ten przygotowywany na indywidualne zamówienie klienta. Możliwe jest wtedy dokładne dopasowanie wszelkich możliwych parametrów, aby stworzyć idealne upamiętnienie dla zmarłego w postaci rzeźby nagrobnej.

Podsumowanie: o czym warto pamiętać, wybierając rzeźby nagrobne?

O rodzaju rzeźby nagrobnej w Warszawie zawsze decyduje osoba zamawiająca. Warto jednak uwzględnić nie tylko obecne trendy na stosowane materiały czy konkretne motywy, ale również własny gust, wolę zmarłego czy bardziej prozaiczne kwestie, takie jak wielkość nagrobka, dla którego ma zostać przygotowana rzeźba pomnikowa.

Pomoc w dopasowaniu figury nagrobnej może zaoferować doświadczony zakład kamieniarski Marmurek. Z dokładną ofertą firmy zapoznasz się na stronie: https://marmurek.eu/rzezba-nagrobna/.