Rzeźba nagrobna na nowoczesnym pomniku

Rzeźba nagrobna, mimo że kojarzy się przede wszystkim z klasycznymi pomnikami, doskonale komponuje się także z ich nowoczesnymi wersjami. Efekt estetyczny zależny jest od wizji klienta, jego oczekiwań, a także rodzaju materiału, z jakiego wykonany został nagrobek. Dziś coraz częściej, także w kamieniarstwie, stawia się na minimalizm w zakresie formy oraz koloru, co wyraźnie widać na polskich cmentarzach.

Jak zatem powinna wyglądać rzeźba pomnikowa, aby w zestawieniu z nowoczesnym nagrobkiem wyglądała estetycznie i tworzyła spójny styl? Nie ma na to jednej, sprawdzonej recepty. Kwestie wyglądu pomnika są bardzo indywidualną sprawą i każdy decyduje samodzielnie o tym, jak nagrobek bliskiej osoby ma być skonstruowany, jaki ma mieć kształt, kolor czy formę. Ta sama zasada odnosi się do rzeźby.

Płaskorzeźba na pomniku

ednym z polecanych rozwiązań, szczególnie jeśli mówimy o nowoczesnych nagrobkach, jest płaskorzeźba na pomniku. Może przedstawiać dowolną grafikę, nawiązującą bezpośrednio do zmarłego czy też jego zainteresowań. Inną formą jest płaskorzeźba powiązana z motywem religijnym, co jest niezwykle popularne w polskiej tradycji upamiętniania bliskich osób, które odeszły.

Można powiedzieć, że płaskorzeźba doskonale wkomponuje się w minimalistyczny styl pomnika. Będzie stanowić jedynie akcent, a nie motyw przewodni. Warto również skonsultować swój pierwotny wybór z rzeźbiarzem, który oceni przedstawione propozycje i zaproponuje najlepsze rozwiązanie, które wpisze się w preferowany przez klienta styl, a także w ogólną estetykę nagrobka.

Rzeźby pomnikowe Warszawa

Gdzie szukać inspiracji na rzeźby pomnikowe? Warszawa jest do tego idealnym miejscem. Wystarczy odwiedzenie jednej ze stołecznych nekropolii, aby zobaczyć różnorodne pomniki z rzeźbami. Pozwoli to na określenie i sprecyzowanie własnych preferencji estetycznych w zakresie finalnego wyglądu grobowca.

Innym rozwiązaniem jest poszukanie interesujących projektów w internecie. Wystarczy zapisać najciekawsze zdjęcia, a następnie przedstawić je rzeźbiarzowi. Na tej podstawie znacznie łatwiej będzie przygotować projekt, który usatysfakcjonuje rodzinę zmarłego, a jednocześnie uzupełni wygląd nowoczesnego grobowca.

Minimalizm, z jakim mamy do czynienia między innymi w kwestii wykonywanych obecnie nagrobków nie musi przejawiać się w prostocie formie czy jednolitej kolorystyce. Doskonałym akcentem na współczesnym pomniku będzie rzeźba, wykonana przez profesjonalnego artystę.